DOLINA OLCZYSKA

 

Dolina Olczycka jest doliną reglową o powierzchni ok. 4,5 km² leżącą pomiędzy Nosalem, a Małym i Wielkim Kopieńcem. Od południowej strony jej zachodnie odgałęzienie ogranicza masyw Wielkiej Królowej Kopy, zaś od wschodniej strony odnoga podchodzi pod Kopę Magury.

CHARAKTERYSTYKA

Nazwa doliny pochodzi od przysiółka Olczy – obecnie dzielnicy Zakopanego. Dolina Olczyska położona 1037 m n.p.m. zbudowana jest z dolomitów i wapieni. Występujące tutaj bloki granitowe zostały przerzucone z pomocą lodowca z sąsiedniej Doliny Suchej Wody. Wapienne podłoże Doliny powoduje, że większa część doliny jest sucha, ponieważ woda wsiąka w porowate podłoże i płynie pod nieprzepuszczalnymi warstwami skalnymi, podziemnymi przepływami. Gdzie następnie wypływa w Wywierzysku Olczyskim, skąd swój pęd na powierzchni rozpoczyna Potok Olczyski. Wzdłuż potoku i w spadających do niego żlebach rośnie olcha szara, a wiosną pięknie kwitnie knieć błotna górska. Na zboczach Małego Kopieńca znajduje się jedno z największych i najrzadziej występujących w Tatrach skupisk sosny zwyczajnej.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Ze względu na małą różnicę poziomów do Doliny prowadzi łatwy do pokonania szlak zielony. Wejście znajduje się przy ulicy Jaszczurówka, dokąd można dojechać samochodem bądź busem. Wybierając się w trasę można spokojnie zabrać nawet małe dzieci, które bez problemu dotrą do celu. Całość drogi do doliny pokonuję się idąc lasem świerkowym wzdłuż potoku. Spokojnie bez większego trudu dotrzemy do polany Olczysko, która niegdyś była centralną częścią Hali Olczysko i służyła, jako miejsce wypasu owiec. Znajdowało się tu kilkanaście szałasów pasterskich, teraz niestety pozostały tylko trzy. Nie trudno nie wspomnieć, iż po wschodniej stronie Polany Olczyskiej, przy żółtym szlaku prowadzącym na Nosalową Przełęcz znajduje się Wywierzysko Olczyskie o średniej wydajności wynoszącej ok. 700 l/s. Natomiast na północnym krańcu polany, przy drewnianym mostku nad Potokiem Olczyskim znajdziemy drewniane stoły dla turystów, przy których można zjeść, odpocząć i nabrać sił do dalszej wędrówki.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności