Najczęściej odwiedzanym szczytem przez polskich turystów jest niewątpliwie Kasprowy Wierch. Zawdzięcza to wspaniałej lokalizacji na granicy polsko- słowackiej w Tatrach zachodnich, swoim gabarytom (mierzy 1987 metrów n.p.m.), a także niepowtarzalną fauną i florą.
Kasprowy Wierch usytuowany jest w grani głównej Tatr, góruje nad trzema dolinami walnymi: Doliną Bystrej i Doliną Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Doliną Cichą po stronie słowackiej. Szczyt łączy ze sobą 4 granie:
Odcinek grani głównej z sąsiednim szczytem Beskid oddzielonym Suchą Przełęczą.
Odcinek grani głównej z sąsiednim szczytem Pośredni Goryczkowy Wierch oddzielonym Przełęczą nad Zakosy.
Biegnie przez Suchą Czubę oraz Myślenickie Turnie, oddziela dwie odnogi Doliny Bystrej: Dolinę Goryczkową Dolinę Kasprową.
Biegnie przez Uhorcie Kasprowe, Kopę Magury i Królowy Grzbiet, oddziela Dolinę Suchej Wody od Doliny Bystrej i dolinek reglowych.
Jego nazwa pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela czyli górala Kaspra.Mimo położenia w młodszej części Tatr, zbudowany jest ze skał krystalicznych, bowiem należy do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej.
Strome stoki opadają wyłącznie do Doliny Kasprowej. Znajduje się w nich kilka żlebów, z których najbardziej znany jest Żleb pod Palcem. Z pozostałych stron szczyt Kasprowego Wierchu jest bezproblemowo dostępny.Pod szczytem znajduje się budynek z barem, restauracją, kioskiem, poczekalnią, przechowalnią nart, WC oraz zimową stacją TOPR.
W rejonie szczytu botanicy znaleźli stanowiska kilku bardzo rzadkich roślin, które w Polsce występują tylko w Tatrach na niewielu stanowiskach czyli: mietlica alpejska, sit trójłuskowy i wiechlina tatrzańska.
Udostępnij: