NA WROTA CHAŁUBIŃSKIEGO ZNAD MORSKIEGO OKA

 

Jednym z obowiązkowych celów przed wyruszeniem na trudniejsze szlaki Tatr są Wrota Chałubińskiego. Trasa prowadząca na przełęcz nie wymaga świetnej kondycji oraz zdolności wspinaczkowych, dlatego wyprawę tą poleca się osobom, które chcą przełamać nadmierny strach towarzyszący górskim wędrówką.

WROTA CHAŁUBIŃSKIEGO

W głównej grani Tatr pomiędzy Kopą nad Wrotami, a Szpiglasowym Wierchem usytuowana jest wąska przełęcz. Wrota Chałubińskiego z dalszej odległości wyglądają jak wyrazisty portal, przypominający bramę. Ze względu na swą tajemniczość są celem wielu turystów chcących zobaczyć „wejście do Nieba”.

TRASA SZLAKU

Szlak rozpoczyna się na drodze będącej kontynuacją drogi asfaltowej prowadzącej do Morskiego Oka. Po około 40 do 50 minutach marszu dojdziemy do rozwidlenia, gdzie należy wybierać czerwony szlak prowadzący na Dolinę za Mnichem.W trakcie wędrówki będziemy przemieszczać się po dużych kamieniach, a w niektórych miejscach natkniemy się na ogromne głazy. Miniemy Samotnego Mnicha oraz kilka stawów, które w porze letniej są najczęściej wyschnięte, natomiast podczas roztopów mogą czasowo uniemożliwiać przejście szlakiem. Na średnio stromym podejściu nie natkniemy się na żadne łańcuchy lub inne ubezpieczenia, ponieważ nie ma potrzeby posługiwania się nimi. Należy jednak uważać, gdyż idzie się głównie po kamieniach, a później po samej ziemi gdzie bardzo łatwo można się poślizgnąć. Z tego powodu odradza się wędrówki na wrota gdy jest mokro i wilgotno. Gdy osiągniemy przełęcz naszym oczom ukaże się piękny widok na Wyżni Ciemnosmreczyński Staw, który znajduje się już na terenie Słowacji.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności