NAJWYŻEJ POŁOŻONE JEZIORO W POLSCE

 

Zwana również Dolinką za Mnichem jest zachodnim odgałęzieniem Doliny Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. To otwarte na kotlinę Morskiego Oka pustkowie skalne powstało na skutek zaburzeń tektonicznych przed okresem ostatniego zlodowacenia.

DOLINA ZA MNICHEM

Zwana również Dolinką za Mnichem jest zachodnim odgałęzieniem Doliny Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. To otwarte na kotlinę Morskiego Oka pustkowie skalne powstało na skutek zaburzeń tektonicznych przed okresem ostatniego zlodowacenia. Krajobraz tworzą mocno zróżnicowane formy polodowcowe. Dolina składa się z kilku tarasów utworzonych przez lodowiec, gdzie najniższy położony jest ok. 1785 m. Najwyższe piętro zwane Zadnią Galerią Cubryńską znajduje się na wysokości ok 2100 m. To właśnie w niej jest najwyżej położony w polskiej części tatr naturalny zbiornik wodny. Próg Doliny Nad Mnichem rozdziela się na szlak turystyczny prowadzący na Wrota Chałubińskiego i na Szpiglasową przełęcz. Występuje tam turzyca Lachenala i wiechlina tatrzańska, które są gatunkami roślin występującymi tylko w Tatrach na nielicznych stanowiskach. Rośnie tam również turzyca tęga, która w Tatrach występuje tylko w 4 miejscach. Dolina znana jest również z tego, że była wykorzystywana do wypasania owiec.

ZADNI MNICHOWY STAWEK

Niewiele osób wie, że w Tatrach znajduje się najwyżej położone jezioro w Polsce. W Dolince za Mnichem odnaleźć można na Zadniej Galerii Cubryńskiej małe, niepozorne jeziorko. Znajduje się na wysokości około metrów na poziomem morza. Przez większą część roku, bo przez około dziesięć miesięcy jeziorko pokryte jest lodem. Zadni Mnichowy Stawek ma bardzo mały zbiornik wodny. Jego głębokość to około 110 centymetrów, długi jest na ok 35 metrów, a szeroki na 15. Powierzchnia jaką zajmuje to około 0,04 hektara.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności