TATRZAŃSKI PARK NARODOWY

 

Tatrzański Park Narodowy to jeden z 23 parków narodowych znajdujących się na terenie Polski.

INFORMACJE OGÓLNE

Usytuowany w województwie małopolskim na granicy ze Słowacją. Utworzony został na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 października 1954 roku, a działalność rozpoczął dnia 1 stycznia 1955 roku. Jest jednym z największych parków narodowych w naszym kraju. Jego powierzchnia to 21164 hektary.

Około 30% terenu zajmują wody, skały i murawy wysokogórskie, natomiast większe 70% parku to lasy i zarośla kosodrzewiny, a 11,5 tysiąca ha powierzchni objęto ochroną ścisłą.

ZADANIA

Najważniejszym celem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest poznanie i zachowanie całości danego ekosystemu oraz odtworzenie zanikłych lub zniekształconych ogniw rodzimej przyrody. Do jego zadań należy ocena aktualnego stanu, określenie kierunku i sposobu ochrony, wykonywanie badań naukowych, monitorowanie środowiska naturalnego oraz prowadzenie działalności dydaktycznej.

RZEŹBA TERENU

Park zajmuje najmłodsze i najwyższe, należące do typu alpejskiego góry w Polsce. Na terenie parku występują liczne potoki i jeziora zwane stawami, które są bardzo ważnym walorem krajobrazowym Tatr Wysokich.

FAUNA I FLORA

Tatry to miejsce dużego bogactwa florystycznego będącego wynikiem zróżnicowania warunków klimatyczno-glebowych. Wytworzyło się tam wiele roślin endemicznych występujących tylko w tych górach lub mających w nich swój główny ośrodek występowania.

Z powodu dużej pokrywy śnieżnej utrzymującej się często przez ponad pół roku wytworzyła się tutaj bardzo specyficzna fauna występująca tylko na tym terenie. Tylko nieliczne zwierzęta zdołały przystosować się do tych trudnych warunków.

DOJAZD I NOCLEG

Jeśli planujecie wycieczkę do Tatrzańskiego Parku Narodowego polecamy nocleg w pensjonacie Willa Majerczyk. Skąd do jednej z najbliższych bram parku – Kalatówki jest niespełna 8 km i 10 minut podróży samochodem.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności