ZABYTKOWA

 

Na południu Polski w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska mieści się niewielka miejscowość Jurgów, w której znajduje się zabytkowa Zagroda Sołtysów powstała w 1861 roku.

TROCHĘ HISTORII

Dziedziczona z pokolenia na pokolenie przez kolejnych potomków rodziny Sołtysów. Po II wojnie część rodziny przeniosła się do wybudowanego nowego domu, a starą zagrodę zakupiło w roku 1982 Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną. Zagroda jest przykładem ubogiego gospodarstwa spiskiego z przełomu XIX i XX wieku.

ZAGRODA SOŁTYSÓW W JURGOWIE

Drewniany budynek przykryty jest półszczytowym dachem podbitym gontami, zaś część gospodarcza pokryta jest dachem dwuspadowym. Pomieszczenia zagrody umieszczone są w amfiladzie. Wejście do budynku umieszczone z boku prowadzi do sieni zbudowanej z okrąglaków. W sieni przechowywane były narzędzia niezbędne w gospodarstwie. Następnie z sieni przechodzi się do kuchni i jednocześnie do skromnej izby mieszkalnej posiadającej piec i ławy, łóżka oraz stół, który był głównym meblem pomieszczenia. Nad stołem wisiały dawniej obrazy na szkle, zastąpione później oleodrukami. W zagrodzie Sołtysów spano, przygotowywano posiłki, przyjmowano gości a wszystko w jednej tylko izbie. Znajdziemy tam również kolekcję tradycyjnych strojów jurgowskich. Ściany tejże izby zbudowano z płazów, a pod powałą biegnie belka sosrąb z wyrzeźbioną datą budowy i motywem rozety. Na końcu budynku znajduje się komora, gdzie przechowywano ubrania i żywność. Okna wszystkich pomieszczeń skierowane są na wschód, jedynie izba mieszkalna posiada dodatkowe okno na zachód umożliwiające obserwację obejścia. W skład części gospodarczej wchodziły również drewutnia, owczarnia (mogąca pomieścić ok. 30 owiec), stajnia, oraz boisko (pomieszczenie do młócki przy pomocy cepów i innych prac gospodarczych).

Zabytkowa „Zagroda Sołtysów w Jurgowie” – filia Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego czynna jest od środy do niedzieli w godzinach od 10 - 14.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności