CZARNY STAW NAD MORSKIM OKIEM

 

Nazywany również Czarnym Stawem pod Rysami jest jeziorem tatrzańskim położonym w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Jego nazwa wywodzi się z cieni rzucanych przez szczyty oraz występującej w jego wodach sinicy, która nadaje mu ciemny, niemal czarny kolor.

WYGLĄD I POŁOŻENIE JEZIORA

Kształt jeziora przypomina koło o powierzchni prawie 21 hektarów, a jego głębokość sięga ponad 76 metrów. Znajduje się na wysokości 1583 m. n.p.m., czyli 188 metrów wyżej niż Morskie Oko. Staw zamyka wyraźny próg skalny, zbudowany z mocno wygładzonych skał. Jest to efekt działania lodowca, który utworzył w tym miejscu tak zwane barańce, którymi spadają niewielkie kaskady wody z Czarnego Stawu, tworząc wodospad Czarnostawiańska Siklawa.

Bezpośrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy, a sam kocioł Czarnego Stawu otoczony jest przez grań od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy i Żabią Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem, aż po Owcze Turniczki.

FAUNA I FLORA

Już od 1883 roku próbowano wprowadzić tutaj pstrągi z Morskiego Oka, jednak bezskutecznie. Surowe warunki jakie panują w tym jeziorze oraz brak pożywienia, nie dają rybom szans na przeżycie. Występuje tam jednak bardzo ciekawa flora, którą w Polsce można znaleźć jedynie na kilku stanowiskach w Tatrach.

Powierzchnia wody zamarza przeważnie w okresie od października do listopada, a tafla lodu roztapia się między majem, a lipcem. W okresie letnim temperatura wody waha się między 7 – 11,5 stopni.

Nawet w największe upały nad jego zacienionymi brzegami panuje chłód.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności