DO JASKINI DZIURY

 

Dziura jest niewielką jaskinią turystyczną, o jej dużej popularności decyduje fakt, że jest jedną z położonych najbliżej Zakopanego jaskiń tatrzańskich. Mimo braku wymyślnej budowy, kubatura podziemnej sali i otwór odpowiadający powszechnemu wyobrażeniu o jaskini stanowią pewną atrakcję turystyczną. Ponadto można ją zwiedzać samodzielnie z własną latarką, całkowicie bezpłatne.

WYLOT KU DZIURZE - JASKINIA DZIURA

Wejście do doliny prowadzącej ku tej jaskini, znajduje się na odcinku Drogi pod Reglami, między dolinami Białego, a Strążyską na wysokości Spadowca, który jest jedną z dzielnic Zakopanego. Wędrujemy niebieskim szlakiem, podążającym leśną ścieżką wzdłuż Potoku, w stronę jaskini Dziura, nieznacznie pod górę. Wkoło można zaobserwować florę regla dolnego, reprezentowaną głównie przez bory świerkowe. 

Po około 20-minutowym spacerze docieramy przed charakterystyczne wejście do jaskini. 

Do zwiedzania jaskini niezbędna będzie latarka lub inne źródło światła oraz ciepłe ubranie, ponieważ nawet w upalne dni temperatura wewnątrz jest dużo niższa.

OPIS JASKINI DZIURA

Za otworem o wysokości 2 m i szerokości 3 m, dno jaskini opada do dość obszernego przedsionka. Przy jego końcu w stropie znajduje się drugi otwór. W dalszym odcinku wytworzyła się obszerna komora, w której ścianach i stropie występują liczne kotły wirowe. Jaskinia powstała przy udziale ciepłych wód termalnych, które wydrążyły skały. Panuje w niej chłodny, dynamiczny mikroklimat, a zimne powietrze utrzymuje swoją temperaturę przez całe lato. 

Wybierając się na tą ciekawą wyprawę do jaskini zdecyduj się na noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności