DOLINA FILIPKA

 

Dzięki niewielkiemu ruchowi Dolina Filipka jest urokliwym miejscem, gdzie panuje relaksująca cisza, pośród której można rozkoszować się obcowaniem z dziką naturą.

WARTA ZOBACZENIA!

Jedna z najmniej znanych turystom dolin Tatr Polskich wcina się w zbocze Gęsiej Szyi i schodzi w  północnym kierunku w okolicach Zazadniej. Dolina Filipka posiada dwa odgałęzienia:

  • Żleb za Skałką odchodzący w kierunku południowo-zachodnim,
  • Dolinę Złota która odgałęzia się od głównej części doliny Filipki w południowym kierunku, czyli w miejscu gdzie Złoty Potok wpada do Filipczańskiego Potoku. Dolinę Złotą od głównej części doliny Filipka oddziela ramię Gęsiej Szyi zakończone Wiktorówkami.

DOLINA FILIPKA - FAUNA I FLORA

Dolinę Filipka porastają głównie mieszane lasy jodłowo-świerkowe. Występują tu również jawory osiągające w obwodzie do 4,5 m.

Dolinę zamieszkują liczne gatunki zwierząt między innymi:  dzięcioły czarne, myszołowy, jelenie, a także niedźwiedzie. Kiedyś górne partie były wypasane i wchodziły w skład Hali Filipka.
Aby dostać się do doliny busem, przy zakopiańskim dworcu należy szukać pojazdu z tabliczką „Palenica Białczańska” lub „Morskie Oko”. Podróż mniej więcej będzie wynosiła 20 minut, następnie wysiąść należy na przystanku „Zazadnia”, nieopodal miejsca, w którym droga jezdna układa się w charakterystyczną serpentynę. Jadąc samochodem można bezproblemowo zaparkować na zakolu.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności