DOLINA KOŚCIELISKA

 

Jedną z najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich jest z całą pewnością Dolina Kościeliska. Można zobaczyć w niej malownicze polany, monumentalne skały, urozmaiconą przyrodę oraz niepowtarzalne krajobrazy, które powodują, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc. Dolina dzieli się na trzy główne odgałęzienia - dolinę Pyszniańską, Tomanową i Miętusią, dodatkowo posiada szereg mniejszych odnóg, w tym niezwykle atrakcyjny, częściowo dostępny turystycznie Wąwóz Kraków.

CHARAKTERYSTYKA DOLINY

Swoją różnorodność przyrodniczą zawdzięcza urozmaiconej budowie geologicznej oraz wielorakiemu pochodzeniu zjawisk kształtujących jej powierzchnię. Dolna i środkowa część doliny zbudowane są ze skał osadowych wchodzących w skład kilku formacji geologicznych, natomiast górna część jest zbudowana z granitów i skał metamorficznych. Część doliny rozciągająca się powyżej wylotu Doliny Smytniej była zlodowacona, niżej uformowały ją erozja rzeczna Kościeliskiego Potoku i zjawiska krasowe. Dzięki tak różnorodnemu układowi czynników, w dolnej części doliny znajdują się liczne wapienne urwiska, turnie, skaliste zwężenia doliny oraz jaskinie. Natomiast najwyższe piętra posiadają charakter wysokogórski, ale nie alpejski.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

Zwiedzając Dolinę Kościelską powinniśmy odbyć wycieczkę do Wąwozu Kraków i Smoczej Jamy, jaskiń Mroźnej, Mylnej i Raptawickiej. Dobrym pomysłem będzie również wybranie się na wysokogórską Polanę na Stołach, gdzie stoją zabytkowe szałasy, można tam podziwiać piękne widoki lub podejść do Lodowego Źródła, a gdy dotrzemy do schroniska na Hali Ornak warto wybrać się nad Smreczyński Staw.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności