DOLINA PIĘCIU STAWÓW POLSKICH

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich – to polodowcowa dolina w polskich Tatrach Wysokich o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2 położona jest na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m.

CHARAKTERYSTYKA DOLINY PIĘCIU STAWÓW

Dolina jest najrozleglejszą spośród polskich wysokogórskich dolin. Stanowi odgałęzienie Doliny Białki, górne piętro Doliny Roztoki, oddzielone od niej wysoką ścianą stawiarską. Piękno otaczających dolinę szczytów wzmacniane jest przez znajdujące się w dolinie olbrzymie stawy, których łączna powierzchnia wynosi 61 ha. Wśród znajdujących się tam, jak sama nazwa wskazuje pięciu stawów największy jest Wielki Staw Polski, który ma powierzchnię 34,14 ha i położony jest na wysokości 1665 m n.p.m. 

Jezioro to znajduje się między masywami Miedzianego i Koziego Wierchu, w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. Wypływa z niego potok Roztoka. W dolinie znajduje się jeszcze nie uwzględniany szósty staw okresowy nazywany Wole Oko. Można tutaj mieć wątpliwości, czy nazwa doliny została przed laty prawidłowo określona. Nad Przednim Stawem Polskim, na wysokości 1671 m n.p.m. położone jest schronisko PTTK nazwane im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr.

ŚCIEŻKI TURYSTYCZNE

Trasy wycieczkowe w otoczeniu Doliny Pięciu Stawów nie należą do najtrudniejszych. Jednym z najpopularniejszych szlaków prowadzących do Doliny Pięciu Stawów Polskich jest zdecydowanie najłatwiejszy, a także najmniej forsowny i niebezpieczny szlak z Palenicy Białczańskiej przechodzący przez Wodogrzmoty Mickiewicza i przepiękną Dolinę Roztoki. Na końcowym odcinku prowadzi obok największego wodospadu w Tatrach - siedemdziesięciometrowej Wielkiej Siklawy. Warto jednak pamiętać, że zimą szlak ten bywa narażony na zejście potężnych lawin, m.in. z Wołoszyna, także wybierajmy go tylko przy nieznacznym stopniu zagrożenia lawinowego. Dolina Pięciu Stawów oprócz swoistej urody stanowi bardzo ważny węzeł szlaków - można się stąd przedostać zarówno do Morskiego Oka, jak i na Orlą Perć czy Halę Gąsienicową.

Dolina Pięciu Stawów Polskich zachęca turystów swą w miarę łagodną rzeźbą, prześlicznymi trawami porastającymi dno doliny oraz wspaniałą scenerią utworzoną przez okoliczne jeziora. Zbocza gór i dno doliny porośnięte jest kosodrzewiną i innymi roślinami alpejskimi, natomiast rejon doliny jest ostoją dzikich zwierząt: niedźwiedzia, kozicy, świstaków, jelenia i rysia.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności