FLORA I FAUNA W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ

 

Specyfika terenów górskich i ich niepowtarzalne piękno wiąże się z typową dla nich roślinnością. Bukowina Tatrzańska i okolice to miejsca z urzekającymi krajobrazami i czystym powietrzem. Pełne bujnej, nieskażonej tatrzańskiej przyrody bogatej w świat fauny i flory.

Bukowina ma to szczęście, że jako gmina o największej w Polsce różnicy poziomów od 600 do prawie 2500 m n.p.m. ma na swoim terenie wszystkie strefy roślinności górskiej. W dolinach i na wzgórzach można spotykać łąki i pola uprawne. Mieniące się chabrami, rumiankami, dzwonkami, bratkami -  wiosną i latem łąki to kolorowy pachnący dywan. Wiele gatunków roślin objętych jest ścisłą ochroną. Wśród nich znajdują się między innymi szarotka, krokus, obuwik pospolity, lilia złotogłów, litwor, goryczka, dębik ośmiopłatkowy, kozłowiec, dziewięćsił bezłodygowy. Cechą charakterystyczną dla Bukowiny Tatrzańskiej są także rozległe lasy świerkowe, pełne malin, jagód, brusznicy oraz grzybów.

Prawdziwym skarbem gminy są jednak zwierzęta. Najchętniej oglądane, komentowane i wywołujące przeróżne reakcję zwłaszcza wśród najmłodszych turystów. Podhalańska fauna kojarzy się przede wszystkim większości turystów z hodowanymi tutaj od wieków owcami. Myli się ten, kto sądzi, że w Tatrach oprócz kozic, świstaków nie ma żadnych ciekawych zwierząt. Nie lada gratką będzie bliskie spotykanie na leśnej ścieżce w takcie górskiej wycieczki prawdziwego króla gór – niedźwiedzia brunatnego. Wtedy lepiej zachować zimną krew i szybko uświadomić sobie, że oto stanęliśmy oko w oko z panem okolicznych terenów. Niestety najmniej przyjaznym dla fauny środowiskiem górskim są jeziora, rzeki i potoki. Mieszkańcami tych wód najczęściej są pstrągi, lipienie oraz głowacze. Pstrągi podawane prawie w każdej z górskich restauracji nie pochodzą z połowów, a z prywatnych hodowli. Wszystko to z powodu zbyt małej liczby tych zwierząt występującej w naturalnym środowisku i w większości cieków wodnych znajdują się pod ochroną. 

Wędrując po Tatrach należy pamiętać, że na terenie parku narodowego płoszenie, zbieranie i niepokojenie zwierząt jest surowo zabronione.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności