GUBAŁÓWKA

 

Jednym z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem jest Gubałówka, na którą można dotrzeć za pomocą kolejki szynowej. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie bez względu na to jakie atrakcje lubi.

CHARAKTERYSTYKA GUBAŁÓWKI

Szczyt tego pasma Gubałówskiego znajduje się na wysokości 1126 m n.p.m i góruje nad Zakopanem. Na południowej stronie góry leżą wsie Nowe Bystre oraz Ząb. Pasmo ma postać wydłużonego, wyrównanego wału, zbudowana jest ze skał osadowych.

PANORAMA Z GUBAŁÓWKI

Gubałówka to najbardziej znany szczyt Skalnego Podhala, który tłumnie odwiedzają turyści, spacerowicze, wczasowicze oraz kuracjusze. Ze szczytu można zaobserwować "klasyczną" panoramę Tatr. W dole widać w całej okazałości Zakopane, a nad nim zalesione regle, za którymi wznosi się Giewont. Na prawo od niego, w tle, widnieją Czerwone Wierchy oraz dalsze szczyty Tatr Zachodnich, zakończone stożkiem Osobistej. Natomiast na lewo od Giewontu rozpoznamy Kasprowy Wierch, dalej Świnicę, a następnie poszarpany łańcuch Tatr Wysokich i wapienny masyw Tatr Bielskich. 

JAK DOSTAĆ SIĘ NA GUBAŁÓWKĘ

Na wierzchołek można dostać się na dwa sposoby. Jednym z nich jest wjechania na szczyt za pomocą kolejki szynowej, natomiast przy drugim czeka na nas piesza wędrówka czarnym szlakiem

ATRAKCJE NA GUBAŁÓWCE

Na szczycie można znaleźć sklepy z pamiątkami, restauracje i całoroczny tor saneczkowy. Do niedawna zimą można było korzystać z trasy narciarskiej, która jest obecnie zamknięta ze względu na spór z właścicielami działek, przez które przebiega. Grzbietem biegnie spacerowy Szlak Papieski, którym można dojść na Butorowski Wierch.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności