Jakie buty trekkingowe wybrać?

 

Trekking po górach to jeden z najchętniej wybieranych sportów w Polsce – liczne pasma górskie sprawiają, że każdy z nas może dopasować trudność danych szlaków do swoich umiejętności. Zanim jednak wyruszymy na podbój górskich szczytów konieczne jest odpowiednie przygotowanie się i kupno dopasowanych butów. Okazuje się jednak, że producenci nie ułatwiają nam wyboru – butów na sklepowych półkach znajdziemy wiele! Podstawowym kryterium jest decyzja, czy buty mają być niskie czy wysokie. Niskie buty doskonale sprawdzają się w ciągu wiosny, lata i jesieni, są lekkie i przewiewne. W przypadku wysokich butów ich podstawową zaletą jest utrzymywanie kostki, co skutecznie zmniejsza ryzyko skręcenia nogi. Wysokie buty – wbrew pozorom – mogą być wykorzystywane przez cały rok.

Jaki materiał wierzchni?

Najlepszą opcją cholewki i całej budowy buta jest oczywiście skóra. Buty trekkingowe wykonuje się ze skór licowych, nubukowych i zamszowych. Skóra doskonale izoluje stopę przed zimnem, działaniem wody. Warto pamiętać, iż im mniej szwów, tym lepiej. Niezwykle cenione są buty, których cholewka wykonana jest z jednego kawałka skóry. Obuwie takie jednak bywa najdroższe. Poza skórami obuwie trekkingowe tworzy się także z materiałów tekstylnych o podwyższonej odporności na uszkodzenia. Ważna jest podeszwa – powinna być ona na tyle twarda, aby chronić stopę przed uderzeniami (np. kamieni), ale także na tyle elastyczna, by amortyzować stopy podczas chodzenia. Kupując buty zwracajmy uwagę na bieżnik – powinien być głęboki i zróżnicowany. Dzięki niemu uzyskamy znacznie lepszą przyczepność na stromym terenie czy w śniegu.

Z membraną czy bez?

Membrana to specjalistyczna powłoka, która uniemożliwia wnikanie wilgoci do wnętrza buta. Powłoka ta ceniona jest właśnie w obuwiu górskim, ale również w przypadku kurtek softshellowych. Membrana uniemożliwia jednak swobodną wymianę powietrza, przez co stopa może się pocić. Pozostaje również wybór innych rozwiązań, takich jak: Vibram, Sympatex.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności