Jakie ubranie w góry?

 

Wiele osób stojących przed koniecznością zakupienia ubrań o charakterze górskim zastanawia się, która z nowoczesnych technologii sprawdzi się najlepiej na szlakach podczas wędrówek. Fora internetowe pękają w szwach od porad osób posiadających konkretne ubrania – czy jednak opinie te są dla nas miarodajne? Warto z bliska przyjrzeć się najpopularniejszym rozwiązaniom i zadecydować, jakie elementy ubioru będą odpowiednie do naszego rodzaju aktywności.

Membrany

Membrana to specjalistyczna technologia stosowana w przypadku ubrań wierzchnich: kurtek oraz spodni. Membrana z powodu swojej budowy nie dopuszcza do przedostawania się wilgoci (deszcz, śnieg) do wnętrza ubrania, jednak pozwala na skuteczne usuwanie pary powstającej na wskutek pracy mięśni i ruchu. Słowem: kiedy pocimy się membrana zapewnia nam odprowadzanie wilgoci, nie pozwala na przemoknięcie. Membrany sprawdzają się w przypadku zwykłej aktywności, kiedy ciało nie dodaje wiele ciepła. W jakich sytuacjach membrana okaże się problematyczna? Membrany nie są wskazane w przypadku długotrwałego wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Przykładem może być górska wędrówka w zimowych warunkach przy lekkim, sypkim śniegu. W takich sytuacjach zalecany zestaw to: spodnie softshellowe, bielizna termoaktywna oraz stuptuty – te ostatnie ochronią nas przed wpadaniem sypkiego śniegu za buty. W czasie wielogodzinnego marszu nasz organizm odda wiele ciepła, przez co konieczna jest odpowiednia regulacja temperatury – membrana może sprawić, że będzie nam najzwyczajniej gorąco.

Gore-Tex

Gore-Tex to produkt chroniony znakiem towarowym – obejmuje on zarówno rozwiązania stosowane w odzieży wierzchniej, butach czy rękawiczkach. Gore-tex może dotyczyć membran, laminatów. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wodą. Obuwie z technologią Gore-też jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych. Dzięki temu rozwiązaniu bez względu na warunki wilgoć nie przedostaje się do wnętrza buta, a stopa pozostaje sucha. Obuwie z Gore-texem sprawdza się przede wszystkim zimą oraz na podmokłym terenie – będzie idealne do wędrówek jesiennych i zimowych.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności