KOZI WIERCH

 

Najwyższą górą znajdującą się w całości na terenie Polski jest Kozi Wierch, który wznosi się na długiej wschodniej grani Świnicy pomiędzy Doliną Gąsienicową, a Doliną Pięciu Stawów Polskich. Wzdłuż grzbietu poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią.

CHARAKTERYSTYKA SZCZYTU

Masyw Koziego Wierchu znajduje się pomiędzy Zmarłą Turnią i Czarnymi Ścianami. Jego długa, północno-wschodnia grań zwana jest Kozim Murem. Ostatnia wznosząca się na nim turnia to Buczynowa Strażnica, która góruje nad Dolinką Buczynową. Na północny zachód od najwyższego wierzchołka, wznoszą się trzy skaliste kulminacje Kozich Czub, oddzielone od głównego szczytu Kozią Przełęczą Wyżnią. 

Po stronie północnej masyw opada stromymi ścianami o wysokości sięgającej 210 m do Dolinki Koziej. Urwiska te są ograniczone z wschodniej strony Żlebem Kulczyńskiego, a z zachodniej Żlebem Koziej Przełęczy. Wysokie na 250 metrów ściany Koziego Wierchu i Kozich Czub opadają również do Doliny Pustej, wytyczono na nich wiele dróg wspinaczkowych o różnym poziomie trudności. 

Na południowy-wschód opada łagodnie nachylone, szerokie zbocze, które jest rozcięte kilkoma płytkimi żlebami. Środkowa część zbocza jest przykładem starego stoku, nieprzeobrażonego przez lodowce.

POCHODZENIE NAZWY SZCZYTU

Nazwa Kozi Wierch pochodzi od często pasących się na jej zboczach stad kozic, zwłaszcza na jego łagodniejszych, południowych stokach. 

FLORA NA KOZIM WIERCHU

W okolicach szczytu można spotkać rzadkie rośliny takie jak turzyca tęga, turzyca Lachenala czy rogownica jednokwiatowa.

Planując zdobyć Kozi Wierch wybierz noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności