MORSKIE OKO

 

Bukowina Tatrzańska to letniskowo– narciarska wieś, usytuowana w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska leżą Tatry Wysokie z takimi skarbami jak Morskie Oko, Rysy, Dolina Pięciu Stawów Polskich , Orla Perć , Wielki Wołoszyn czy Świnica.

MORSKIE OKO – NAJLEPSZA ATRAKCJA TURYSTYCZNA

Morskie Oko  to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie. Wody jeziora otoczone są najwyższymi szczytami Tatr Polskich. Leży ono w kotlinie stanowiącej górną część Doliny Rybiegu Potoku, niegdyś Morskie Oko nazywano Rybi Stawem od żyjącego w wodach Morskiego Oka pstrąga. Jest jednym z nielicznych jezior tatrzańskich, w którym występują w naturalny sposób pstrągi.  Morskie Oko jest pochodzenia polodowcowego  i ma powierzchnię 34,93 ha, długość 862 m, szerokość 568 m, a w najgłębszym miejscu osiąga 50,8 m. Zimą w okresie od listopada do kwietnia jezioro jest zamarznięte i można po nim spacerować – oczywiście jest to umowny czas i zależy od panującej temperatury. Wokół jeziora rośnie kosodrzewina, a w niej okazałe limby, zaś nad brzegami można spotkać wiele rzadkich w Polsce gatunków roślin.

WYCIECZKI NA MORSKIE OKO

Morskie Oko to jedno z popularniejszych miejsc wycieczkowych. Leżące 25 km od Zakopanego w sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Doświadczeni wielbiciele gór jak i amatorzy odwiedzają to miejsce głównie ze względu na przepiękne widoki rozciągające się na Tatry Wysokie.

Bezpośredni dojazd do tego niezwykłego miejsca jest niemożliwy. Po dojechaniu do Palenicy Białczańskiej w dalszą trasę należy udać się pieszo, albo można skorzystać z bryczki konnej mieszczącej 14 osób, która dowozi turystów do parkingu na Włosienicy. Dalej do urokliwego miejsca  pozostaje do pokonania 1700 metrów oczywiście na własnych nogach. Dla głodnych przepięknych widoków pozostaje spacer wokół jeziora, który średnio zajmuje około 50 min.

Warto wspomnieć, że nad brzegiem jeziora leży schronisko górskie, które może być doskonałą bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne w tym na najwyższy szczyt Polskich Tatr.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności