NA GIEWONT Z KUŹNIC

 

Szlak z kuźnic jest najłatwiejszym podejściem spośród trzech tras prowadzących na Giewont. Po drodze możemy podziwiać wspaniałe widoki, a wędrówka nie sprawi nam większych problemów.

KUŹNICA - POLANA KALATÓWKI

Z kuźnic najlepiej ruszyć kamienistą drogą odbijającą na południe, po krótkim marszu skręcamy w jej prawą odnogę, którą prowadzi niebieski szlak. Po 15 minutach dojdziemy do bram klasztoru Albertynek, gdzie dotrzemy do rozwidlenia. Nie ma znaczenia, które z odgałęzień wybierzemy, ponieważ niebawem łączą się ponownie w jedną trasę. 

POLANA KALATÓWKI - HALA KONDRATOWA

Gdy opuścimy rozległą Polanę Kalatówkę, wejdziemy w las, gdzie ścieżka staje się węższa. Na drodze prowadzącej delikatnie pod górę będziemy musieli uważać licznie występujące, średniej wielkości głazy. Po 20-minutowym podejściu dotrzemy do Hali Kondratowej, której otoczenie jest świetnym miejscem na moment relaksu przed trudniejszą częścią szlaku.

HALA KONDRATOWA - PRZEŁĘCZ KONDRACKA

Od Hali Kondratowej cały czas kierujemy się niebieskim szlakiem, który zaprowadzi nas do lasu. Jednak drzewa w krótkim czasie zanikną,po czym pojawia się kosodrzewina. Droga zmieni się w kamienne schody, które mogą pochłonąć sporo energii. W upalne, letnie dni możemy ochłodzić się wodą ze strumyka płynącego przy trasie. Przełęcz osiągniemy po godzinie spokojnego marszu.

PRZEŁĘCZ KONDRACKA - GIEWONT

Czeka nas wędrówka wąską ścieżką pośród kosodrzewiny, która po kilku minutach zaprowadzi nas na Kondracką Przełęcz Wyżnią.  Przed nami została już tylko krótka wspinaczka na Giewont, gdzie w celu usprawnienia ruchu droga jest jednokierunkowa, a cała trasa zabezpieczona jest łańcuchami. Musimy uważać na wygładzone głazy, które zwłaszcza podczas deszczu są niezwykle śliskie.

Przy zejściu korzystajmy tylko z wyraźnie oznaczonego szlaku, bowiem inne drogi są bardzo niebezpieczne.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności