NA RYSY SPOD MORSKIEGO OKA

 

Szlak na najwyższy szczyt Polski w okresie letnim jest tłumnie odwiedzany przez turystów z powodu pięknej panoramy Tatr we wszystkie strony oraz fakt, że nie należy do najtrudniejszy. Jednak na wycieczkę na Rysy nie powinny decydować się niedoświadczone osoby, a podejście wymaga bardzo dobrej kondycji.

TRASA SZLAKU

Wyprawa rozpoczyna się na schodach schroniska przy Morskim Oku zgodnie z czerwonym szlakiem. Po minięciu mostku na Rybim Potoku należy maszerować wygodną i dość szeroką ścieżką wzdłuż największego stawu Tatr. Pod wielkim Piargiem kierujemy się w lewo, by po chwili rozpocząć podejście. Powinniśmy uważać wchodząc po kamiennych płytach, które czasami mogą okazać się śliskie. 

Po minięciu Czarnostawiańskiej Siklawy obchodzimy z lewej strony Czarny Staw pod Rysami. Następnie rozpoczynamy stosunkowo proste podejście po solidnych kamiennych schodach, gdzie szlak często będzie zakręcał. Kierując się Długim Piargiem możemy spotkać wiele luźnych kamieni. Kiedy osiągniemy Bulę pod Rysami możemy chwilę wypocząć na tym płaskim i trawiastym terenie, ponieważ później czekają nas już tylko skały i kamienie.

Podążając w górę chodnikiem natkniemy się na pierwsze łańcuchy, gdzie trzeba uważać szczególnie, gdy jest mokro. Dalej należy bacznie śledzić oznaczenia szlaku, gdyż bardzo łatwo jest się tam zgubić. Kiedy docieramy do następnych łańcuchów musimy zrobić większy krok, aby wspiąć się na skalną  półkę.

Po przejściu po skalnej płycie idziemy grzędą położoną równolegle do charakterystycznego żlebu, który przeważnie wypełniony jest śniegiem. 

Należy zachować rozwagę i dużą ostrożność ponieważ latem na szlaku tworzą się spore zatory więc należy uważać na schodzące osoby. Stając blisko stromej grzędy chwytamy łańcuch i robiąc większy krok kierujemy się na lewo do kolejnej grzędy, cały czas stopniowo pnąc się w górę.

Po długiej i męczącej wspinaczce wchodzimy na grań, a następnie skręcamy w prawo dochodząc do Przełączki, gdzie należy niezwykle uważać ponieważ jest to najbardziej niebezpieczny i eksponowany odcinek szlaku.

Po pokonaniu ostatniego wymagającego odcinka szlaku docieramy do kopuły szczytowej, skąd podążając po sporych głazach docieramy do miejsca gdzie czeka nas wspinaczka z użyciem rąk ponieważ nie ma tam łańcuchów wchodzimy na wierzchołki Rys skąd roztacza się wspaniały widok.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności