ORLA PERĆ

 

Najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach i w całej Polsce, poprowadzony stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty jest również najdłuższym szlakiem w Tatrach Wysokich.

OPIS SZLAKU

Odcinek od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem, został w 1932 roku zamknięty i nie przewiduje się jego ponownego otwarcia. Orla Perć w niektórych miejscach prowadzi przy samej grani, ale przez ukształtowanie terenu bardzo często oddala się od niej, omijając szczyty i turnie. Jako szlak główny oznakowany jest kolorem czerwonym. 

W wielu miejscach znajdują się ułatwienia czyli łańcuchy, klamry i 2 stalowe drabinki, jednak ze względu na bardzo dużą trudność szlaku, nie jest początkującym. Wymaga pewnego obycia z górami, sposobem korzystania z łańcuchów oraz umiejętności wyszukiwania właściwych chwytów i stopni. Odradza się go również osobom z lękiem wysokości.

W rejonie Orlej Perci znajduje się wiele szlaków dojściowych do niej prowadzących, a część z nich jest również celem samodzielnych wycieczek.

TRASA SZLAKU

Najlepszymi punktami wypadowymi na Orlą Perć są schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej oraz schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Trasę najlepiej podzielić na kilka etapów np.

ZAWART – KOZIA PRZEŁĘCZ

Od lipca 2007 roku ruch turystyczny jest tam jednokierunkowy. Orientacyjny czas przejścia to 80 minut.

KOZIA PRZEŁĘCZ – KOZI WIERCH

Poza dwukierunkowym gzymsem pod Kozią Przełęczą ruch turystyczny odbywa się jednokierunkowo. Orientacyjny czas przejścia to 90 minut.

KOZI WIERCH – SKRAJNY GRANAT

Orientacyjny czas przejścia to 95 minut.

SKRAJNY GRANAT – KRZYŻNE

Należy pamiętać, że na tym odcinku nie ma możliwości wcześniejszego zejścia ze szlaku. Orientacyjny czas przejścia to 135 minut.

Przejście całego szlaku w warunkach letnich zajmuje około 6-8 godzin.

Jeśli planujecie tą trudną wycieczkę wybierzcie noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności