Warto poznać Bukowinę Tatrzańską od strony kuchni. Podczas wizyty w jednej z regionalnych restauracji obowiązkowo trzeba spróbować góralskich przysmaków. Nieważne czy jesteś zwiedzającym góry czy narciarzem na pewno chętnie odwiedzając Bukowinę poznasz nowe smaki regionalnej kuchni niedostępne w innych częściach Polski.
Do takiego smacznego specjału można zaliczyć pstrąga. Ta szlachetna ryba hodowana w rybiarniach położonych na górskich potokach przyrządzana jest na wiele sposobów. Może być smażona w tradycyjny sposób na gorącym piecu, grillowana, z wody lub wędzona. Kolejnym niegdyś podstawowy produktem spożywczym w góralskim domu, a dziś przysmak nie jednej górskiej restauracji jest moskol. Regionalne placki robione z ziemniaków podawane najczęściej z masłem, boczkiem bądź słoniną. Ludność zamieszkująca te terany bazowała na składnikach prostych, ale treściwych takich, jak ziemniaki, kasze, kapusta stanowiących czasami jedyne źródło pożywienia. Dlatego dziś już kilkusetletnią tradycją cieszy się kwaśnica. Podstawowa wersja zupy bazowała jedynie na wodzie, kwaszonej kapuście i ziemniakach. Natomiast bogatsza, serwowana jest z dodatkiem baraniny lub wędzonych żeber. Następnym bardzo znanym wśród turystów specjałem lokalnej kuchni jest oscypek podawany w różnej konfiguracji i czasami w postaci smażonej. Sprzedaż tego specjału jest ściśle reglamentowana poprzez przepisy Unijne i przyznanego w ten sposób certyfikatu jakości dlatego trudno znaleźć go na stołach poza granicami Podhala. Większość lokalnych restauracji serwuje również dania mięsne z dziczyzny.
To tylko przedsmak lokalnych atrakcji kulinarnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Nie wnikając jednak w tajniki kuchni góralskiej warto szukając odpowiednich dla siebie przysmaków podpytać wśród lokalnych mieszkańców, gdzie w okolicy podają najlepiej przyrządzonego pstrąga, czy najlepszą kwaśnicę. Mieszkańcy wiedzą najlepiej i pod wskazany przez nich adres należy się kierować.
Udostępnij: