SABAŁOWE BAJANIA

 

Barwny, kolorowy korowód górali i góralek w Bukowinie Tatrzańskiej, co roku prowadzi Sabałowe Bajania - ogólnopolski konkurs gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków. Festiwal Folkloru Polskiego będzie organizowany po raz 49 i potrwa jak zwykle kilka dni od 12-16 sierpnia 2015 roku przez. Podczas festiwalu zarówno mieszkańcy jak i turyści będą upajać się rozbrzmiewającymi gawędami, śpiewami i muzyką przekazywanymi z pokolenia na pokolenie w różnych zakątkach Polski.

POCZĄTKI ...

Pierwsze "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej zorganizowano w 1967 roku. Zrodziły się z pielęgnowanej na Podhalu tradycji przekazywania opowieści, miłości do tańca, śpiewu i tradycyjnej muzyki góralskiej. Były konkursem gawędziarzy i instrumentalistów, którym od lat towarzyszy szereg imprez – występy zespołów regionalnych i przedstawienia teatralne. Początkowo konkurs był imprezą lokalną, ale szybko rozszerzył swój zasięg na cały kraj. Program konkursu poszerzono także o śpiewaków ludowych oraz o najlepszą mowę starosty weselnego.

ROZWÓJ ...

Oczywiście oprócz góralskiej gwary konkursowi towarzyszy cały szereg atrakcji. Degustacja potraw regionalnych, koncerty zespołów folkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, warsztaty artystyczne czy też zawody strzeleckie. Przed Domem Ludowym odbywa się zwykle przepiękny i kolorowy kiermasz sztuki ludowej - zaroi się tam od niespotykanych glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Nie można pominąć wystawy twórczości ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Chętni mogą skorzystać w międzyczasie z warsztatów prowadzonych przez twórców ludowych, bądź podziwiać wyroby ze skóry, metalu i wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski.

SABAŁOWA NOC

Największą atrakcją kończącą imprezę jest plenerowa Sabałowa Noc, która odbywa się na terenie Bukowiańskich Term. Najważniejszą częścią tejże Sabałowej Nocy jest ceremonia pasowania na Zbójnika oraz przyjęcie kobiet do grona „Wiyrchowych Orlic”. Jest to wyraz uznania dla tych osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania kultury regionalnej. Całość Sabałowego Bajania zostanie zwieńczona pokazem sztucznych ogni.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności