Jedno z jezior położonych w Tatrach Wysokich na wysokości 1665 m n.p.m., mieści się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich u zboczy Miedzianego.
Swoją głębokością 79,3 m zasługuje na pierwsze miejsce wśród jezior w Tatrach, a trzecie w Polsce. Wielki Staw Polski jest również najdłuższym ( 998m) i najpojemniejszym stawem Tatrzańskim, a jego wody stanowią 1/3 pojemności wszystkich jezior w Tatrach. Najwyższa temperatura jaka została w nim odnotowana to 11,2 stopnia Celsjusza.
Dno Wielkiego Stawu zostało wyżłobione w plejstocenie w miejscu połączenia lodowca spływającego z kotła pod Szpiglasowym Wierchem z lodowcem z Dolinki pod Kołem i Dolinki Pustej. Opada ono stromo przy brzegach, natomiast w pobliżu środka tafli jest dosyć płaskie, pokrywają je kamienie oraz żwir, a poniżej 40m znajduje się warstwa ciemnego mułu.
Staw ten zasilany jest trzema stałymi dopływami, czyli potokiem z Szpiglowych Stawków, z Czarnego Stawu oraz potokiem z Dolinki Pustej i Dolinki pod Kołem. Wody odpływające z jeziora tworzą natomiast potok Roztoka, na którym znajduje się wodospad Siklawa.
Brzegi są porośnięte przez kosodrzewinę, która odradza się po dawnych zniszczeniach spowodowanych gospodarką pasterską. Uwagę osób odwiedzających to miejsce przykuć może pojedynczy okaz kilkumetrowego modrzewia. Nad stwierdzono tam także występowanie bardzo rzadkich wełnianeczka alpejskiego oraz turzycy alpejskiej.
Nad północno-zachodnim brzegiem na wysokości ok. 1725 metrów można zaobserwować szałas tatrzański który odnowiono w 1986 roku, a wzmianki o nim pojawiają się już w XVII.
Kiedy zapragniesz zobaczyć ten Staw na własne oczy możesz wybrać noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej w Willi Majerczyk.
Udostępnij: