ŻLEB ŻANDARMERII

 

Żleb opadający z północno-wschodniej grani Opalonego Wierchu do Doliny Rybiego Potoku w polskich Tatrach Wysokich. Często myli się go z Głębokim Żlebem.

NAZWA

Nazwy Żleb Żandarmerii używa większość osób odwiedzających Tatry. Pod tą nazwą opisywany jest również na tablicy informacyjnej przy Drodze Oswalda Balzera. Jednak na niektórych mapach określenie to jest używane jako synonim Żlebu Głębokiego. Znajdują się tam dwa kuluary obok siebie. Żleb Żandarmerii schodzi spod Gładkiego, a Głęboki to inny, sąsiedni, o wiele większy, który znajduje się na stokach Opalonego Wierchu, ale na zachód od tego pierwszego.

Jego nazwa wywodzi się od stojącej u jego wylotu w XIX w. budki węgierskich żandarmów, która została zniszczona przez lawinę śnieżną.

WYGLĄD ŻLEBU

Prawe ograniczenie Żlebu Żandarmerii tworzy grzęda opadająca z północno-wschodniej grani Opalonego Wierchu. Natomiast z lewej strony znajduje się grzęda opuszczająca się z Kępy. Górna, szeroka i lejkowata część terenu między nimi to Gładkie zsuwające się w południowo-wschodnim kierunku. Poniżej żleb zmienia kierunek na południowo-zachodni. Jego wylot znajduje się pomiędzy Włosienicą, a Morskim Okiem.

NIEBEZPIECZEŃSTWA

W zimie ruch turystyczny przez żleb jest wstrzymany, ponieważ Gładkie zamienia się wtedy w olbrzymi lejkowaty zbiornik śniegu. Powoduje to, że Żleb Żandarmerii jest modelowym przykładem żlebu lawinowego. Co roku schodzą tamtędy lawiny, a co kilka lat dochodzą one do szosy, która w zimie jest często zamykana na odcinku od Włosienicy do Morskiego Oka.

 

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności