BUKOWINA TATRZAŃSKA – GÓRALE

 

Bukowina Tatrzańska jest jedną z ostatnich wsi na Skalnym Podhalu, która została skolonizowana przez protoplastów obecnych mieszkańców pod koniec XVI wieku. Jako, że górale z Bukowiny mają sporą historię postanowiliśmy nieco ją przytoczyć.

OD CZEGO SIĘ ZACZĘŁO?

Pierwszymi osadnikami byli chłopi wędrujący brzegiem rzeki w poszukiwaniu ziemi uprawnych, jednak społeczność była zlepkiem pasterzy wołoskich, spiskich, uciekinierów węgierskich, Romów a nawet banitów. Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej do dzisiaj funkcjonują nazwiska pierwszych osadników, wśród nich można wymienić: Budz, Kuruc, Głodziak, Para, Chowaniec, Kuchta czy też Szyszka.

HART DUCHA I PATRIOTYZM

Przetrwanie na terenach Bukowiny Tatrzańskiej nie było zbyt proste, ponieważ panowały tam lata głodu, represji oraz klęsk żywiołowych. Obecnie, mówi się, że umiejętności przetrwania pierwszych osadników powinny być podstawą podręczników szkół przetrwania.

Górale walczyli o swoje, a klęski zdecydowanie ich jednoczyły. To właściwie dzięki góralom mamy do dzisiaj Morskie Oko, spór o te rejony mógł skończyć się dla Polski klęską. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu bukowian i hrabiego Zamoyskiego, spór o granicę urósł do międzynarodowego procesu rozstrzygniętego na korzyść Polski przez trybunał w Grazu w roku 1902.

ROZWÓJ TERYTORIUM

To właśnie upór mieszkańców i nie omijanie ciężkiej pracy spowodowało, że wieś została rozbudowana o szkołę, kościół, pocztę czy też remizę. Obecny kształt Bukowiny Tatrzańskiej, to nie tylko działania instytucji państwowych, ale także wielki wkład tubylców.

Bukowina Tatrzańska jest pełna ciekawych i atrakcyjnych miejsc. My ze swojej strony zapraszamy na noclegi: Willa Bukowina Tatrzańska.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności