CIEKAWOSTKI O BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ

 

Wielu ludzi odwiedza Bukowinę Tatrzańską ze względu na atrakcyjną okolicę oraz liczne atrakcje turystyczne. Jednak Bukowina Tatrzańska ma do zaoferowania o wiele więcej niż jest to faktycznie rozpowszechnione. Przedstawiamy kilka ciekawostek, które na pewno przykują waszą uwagę.

RÓŻNICA NIEDOBORU TLENU

Pomiędzy najniższym punktem, tj. Białką Tatrzańską, a najwyższym punktem tj. Rysami, występuje różnica w niedoborze tlenu, która sięga aż 27%.

LODOWCE W POLSCE

Tak, lodowce w Polsce naprawdę istnieją, a można je znaleźć wyłącznie w Bukowinie Tatrzańskiej. Jeden z nich (najstarszy) leży w Mięguszowieckim Żlebie i ma około 400 lat. Jego grubość sięga 30 metrów.

WIELKI WODOSPAD

To właśnie na terenie Bukowiny Tatrzańskiej znajduje się najwyższy w Polsce wodospad, jest nim Siklawa i ma 70 metrową kaskadę.

WIELKIE PORZĄDKI

Podczas czyszczenia dna Morskiego Oka (najpopularniejszego punktu turystycznego tamtych stron) wyłowiono ponad 1200 kilogramów monet, pochodzących z kilkudziesięciu krajów na świecie.

JAK NA WSPINACZKĘ TO DO BUKOWINY

Bukowina Tatrzańska jest zdecydowanym przodownikiem pod względem dróg wspinaczkowych, w administracyjnych granicach gminy występuje ponad 600 tras.

ARCHEOLOGIA

W jaskini Obłazowej odkopano najstarszy na świecie bumerang, jego wiek szacuje się na 30 tysięcy lat.

NAJDŁUŻSZA ZIMA W POLSCE

Bukowina Tatrzańska najdłużej posiada zalegający śnieg. W najwyższych partiach gór może zniknąć dopiero w okolicach czerwca, a nawet września.

ZJAWISKA SEJSMOLOGICZNE

W Bukowinie Tatrzańskiej odnotowano trzęsienie ziemi. Miało to miejsce w 1935 roku, trzęsienie było odczuwalne nawet do 100 kilometrów od punktu w którym wystąpiło.

Bukowina Tatrzańska jest pełna ciekawych i atrakcyjnych miejsc. My ze swojej strony zapraszamy na noclegi: Willa Bukowina Tatrzańska.

Udostępnij:

Ta strona korzysta z plików Cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności