Narty śladowe są znacznie lżejsze i delikatniejsze od nart turowych - funkcjonalnie stanowią „terenową” wersję nart biegowych – są przystosowane do poruszania się w terenie nachylonym i poza przygotowanymi trasami.
Są nieco szersze, cięższe i bardziej wytrzymałe od typowych biegówek, ba ogół delikatnie talkowane. Zwykle nie posiadają metalowych krawędzi, a ich ślizgi są pokryte łuską pełniącą podobną funkcję jak turowe foki. Narty śladowe nadają się świetnie do wędrówek w prostym terenie (np. do jednodniowych wycieczek po Bukowinie Tatrzańskiej, bez ciężkiego plecaka).
Wspólną cechą wszystkich modeli wiązań śladowych jest brak możliwości sztywnego zamocowania pięty. Do wiązania wpięta jest tylko przednia część buta, a stopa posiada spory stopień swobody. Taka konstrukcja umożliwia wykonanie dynamicznych manewrów podczas zjazdu, co utrudnia poruszanie się po stromych stokach.
Budy do nart śladowych bardziej przypominają masywne adidasy niż buty narciarskie. Zazwyczaj są skórzane i sznurowane powyżej kostki, mają stosunkowo miękką podeszwę, zakończoną plastikowym lub metalowym dziobem umożliwiającym wpięcie buta w wiązanie.
Uzupełnienie podstawowego sprzętu stanowią kijki – znacznie dłuższe niż standardowe kije do narciarstwa zjazdowego (powinny sięgać narciarzowi mniej więcej do ramienia) i wyposażone w duże talerzyki i wygodne uchwyty z dobrze dopasowanymi paskami.
Bukowina Tatrzańska jest pełna ciekawych i atrakcyjnych miejsce. Można spędzać czas aktywnie lub wypoczywając nad brzegiem rzeki. My ze swojej strony zapraszamy na noclegi: Willa Bukowina Tatrzańska.
Udostępnij: